Poduszka ortopedyczna jest niezwykle kluczowym elementem higieny pleców, ale w spełnieniu tej funkcji ważne jest dokładne jej dopasowanie do jednostkowych potrzeb używającego.
Przy dobrze wykonanym dobraniu, profilowane poduszki, nazywane także poduszkami ortopedycznymi stanowić mogą najlepsze podparcie dla kręgów na odcinku szyjnym w trakcie długich godzin snu.

Decydując się na poduszkę anatomiczną powinno się zwrócić dużą uwagę na jej wysokość. Pacjenci zasypiający w pozycji bocznej o nie zbyt szerokich ramionach potrzebują poduszkę niższą niż pacjenci o ramionach szerokich. Osoby śpiące na plecach powinny korzystać z poduszek ergonomicznych o niższym profilu, niż osoby śpiące na boku. W położeniu na plecach idealnie sprawdzają się poduszki anatomiczne z podcięciem po środku, które równomiernie stabilizują pozycję głowy. Duży problem pojawia się, gdy zasypiamy na brzuchu. Jest to pozycja najbardziej destrukcyjna dla kręgów szyjnych i w tym przypadku poduszka musi być zdecydowanie bardziej spłaszczona i miękka. Śpiąc na brzuchu nie możemy korzystać z poduszek profilowanych, za wyjątkiem tych, które są do tego przeznaczone.

Oprócz ukształtowania i szerokości poduszki ergonomicznej niezwykle ważny jest rodzaj i jakość tworzyw wykorzystanych do jej wytworzenia. Poduszki profilowane wykonywane są najczęściej z pianek termoelastycznych (zmieniających swą giętkość pod wpływem wzrostu temperatury ciała – poduszki zapamiętujące kształt), z lateksu (materiał uzyskany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych) oraz z standardowych pianek poliuretanowych.

I tu pojawia się problem jakości. Niestety nie drogie poduszki profilowane nie zawsze wykazują się pożądaną rozciągliwością, przeważnie są zbyt twarde, i zamiast niwelować napięcia mięśniowe, powodują bóle szyi i karku.

Droższe poduszki anatomiczne, dobrze dobrane, zapewniają mięśniom szyi i ramion całkowity relaks, polepszają jakość spania, niwelują chrapanie oraz niwelują dolegliwości bólowe w obrębie szyi i barków.

Kupno odpowiedniej poduszki profilowanej niestety za każdym razem związany jest z sporym wydatkiem i można uczciwie stwierdzić, że jest to ich jedyny mankament.

Poduszka B4

Poduszki profilowane