Poprzednim razem zachęcaliśmy Państwa na wymianę ościeżnicy przy jednoczesnym montowaniu nowych drzwi. Udostępnimy Państwu parę wskazówek, na ten temat. Na początku należy pamiętać, aby po uprzednim wmontowaniu ościeżnicy w ścianę, stabilizować ją drewnianymi klinami. Istnieję kilka sposobów, jak zamontować ościeżnicę w ścianę. Jednym ze sposobów jest zastosowanie pianki poliuretanowej, aczkolwiek zdecydowanie pewniej jest zamontować ościeżnicę za pomocą kołków. Powstałe szczeliny, na skutek montażu należy wypełnić za pomocą pianki montażowej do stolarki. Uwaga, gdy będą Państwo wypełniali puste przestrzenie pianką, powinno się zachować ostrożność a także, nie należy jej nakładać w zbyt dużej ilości, ponieważ przy schnięciu pianki, może ona rozepchnąć wolne pola i tym samym zniekształcić ościeżnicę. Gdy piana już właściwie zaschnie, wtenczas można przejść do następnego kroku. Pomiędzy szczeliną a ościeżnicą zawsze tworzą się wolne odstępy, znakomitym sposobem na ich zakrycie są listwy maskujące, które umieszcza się za pomocą kleju. Tak oto przygotowaną ościeżnicę, należy wykończyć silikonem w odcieniu drzwi. Jeżeli już jest starannie przygotowana ościeżnica, wówczas można zastanowić się nad doborem rodzaju drzwi wewnętrznych.

Otóż, drzwi można otwierać na mnóstwo sposobów, i tak na przykład wyróżnia się drzwi lewostronne, prawostronne, otwierane do wewnątrz, bądź na zewnątrz, w ścianie lub po ścianie. Wszystko jest zależne od tego, czy jest się leworęcznym, albo praworęcznym. Aczkolwiek, do małych wnętrz zaleca się montować drzwi chowane w ścianie, jednak ażeby taki rodzaj drzwi zamontować to trzeba uprzednio wcześniej uwzględnić je w projekcie mieszkania, natomiast sam system naścienny można przygotować później. Tak więc, rodzaj drzwi wewnętrznych jest zależny od tego, jakie jest pomieszczenie, a także, w jaki sposób są ustawione meble. Na dzień obecny zaleca się montaż systemów przesuwnych, ich niewątpliwą korzyścią jest oszczędność miejsca, gdyż nie potrzebują one odpowiedniego promienia do otwarcia, tak jak jest to w przypadku drzwi uchylnych. Jednak, ażeby je zamontować, należy pamiętać, aby zachować wolne miejsce na ścianie, po jakiej będą przesuwane drzwi.

Jeżeli nie będą mogli Państwo skorzystać z tego rodzaju drzwi wewnętrznych, wtenczas istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, są nimi drzwi harmonijkowe inaczej zwane drzwiami łamanymi, często używane w przejściu do kuchni.

Sprawdź jak poprawnie zamontować drzwi zewnętrzne do swojego garażu
Tagi: