Klamka jest takim narzędziem, który za bardzo nie zajmuje naszej uwagi, dopóki w trakcie otwierania drzwi, nie zostanie nam ona w dłoni. Ale spokojnie, istnieją i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, gdyż za wypadnięcie klamki z drzwi, najczęściej odpowiada poluzowane mocowanie. Odbywa się to w ten sposób, że z czasem śruby, które znajdują się w mechanizmie klamki, a tym samym są one przymocowane do skrzydła drzwi, zaczynają się stopniowo luzować. Gdy zauważymy moment, w jakim śruby kolokwialnie przestają trzymać, wówczas należy zdjąć otaczający klamkę szyld i mocno dokręcić w nim znajdujące się śruby. Jeżeli jednak zlekceważymy pojawiający się luz w klamce, wówczas proces ich wykręcania będzie postępował, a my któregoś wyjątkowego dnia, zostaniemy z klamką w dłoni. To nie jest jednak jedyna przyczyna wypadania klamki z drzwi. Czasem problem może tkwić w niewłaściwie dobranych śrubach.

Przy zakupie klamki, należy zwrócić uwagę, czy załączone śruby nie będą zbyt krótkie, gdyż jeżeli takie będą, wówczas nie zapewnią one prawidłowego, a przede wszystkim trwałego mocowania. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi ciężkie, masywne, najczęściej wyprodukowane z litego drewna, wówczas musi być do tego rodzaju drzwi, dobrana odpowiednia klamka, gdyż nie dobrze dobrana może za skutkować tym, iż przy mocniejszym szarpnięciu, klamkę wyrwiemy po prostu z drzwi.

Zawsze gdy klamka się zepsuje mamy dylemat czy kupować nową czy naprawiać w niej części. Otóż klamka składa się z kilku elementów, jednym spośród nich jest pochwyt, czyli to za co chwytamy klamkę i naciskamy, dalej mamy wewnętrzny mechanizm, w skład którego wchodzi sprężyna, i to ona jest szczególnie narażona na zniszczenie. I w tym miejscu, jeśli posiadamy klamkę w starszym modelu, w którym zastępowano sprężynę na specjalną obręcz, najczęściej instalowaną na trzpieniu pochwytu, wówczas kiedy owa obręcz wyrobi się, co można zauważyć, w ten sposób, że klamka zaczynie samoistnie opadać, w takim wypadku nie warto inwestować w naprawę, klamki, lepiej jest po prostu kupić nową.

Przeczytaj czy opłaca się naprawiać zepsutą klamkę do drzwi
Tagi: